piątek, 23 lipca 2010
Włosy a słońce

Słońce powoduje uszkodzenia powierzchni włosów, odbarwienia, utratę połysku. Zmienia także ich strukturę. Pod wpływem słońca nasze fryzury stają się mniej wytrzymałe, łamliwe. Najgorzej, gdy promienie padają na mokrą głowę. Słońce uruchamia w mokrych włosach reakcje chemiczne podobne do tych, jakie zachodzą podczas rozjaśniania fryzury. Z cząsteczek wody powstają wolne rodniki, które przecinają włókna keratynowe będące podstawowym budulcem włosa. Połączenie słońca i wody jest dla włosów zabójcze - tym samym niekorzystnie wpływają na nasze fryzury. Natomiast zasolenie lub chlorowanie nie ma znaczenia. Wystarczy tylko po kąpieli spłukać włosy i koniecznie osuszyć je ręcznikiem. To raczej zapach chloru powoduje dyskomfort. Dlatego specjalnie dla pływaków stworzono szampony wiążące cząsteczki chloru. Natomiast słona woda po prostu usztywnia włosy, utrudniając ich rozczesywanie. Nie powoduje to jednak istotnych zniszczeń dla naszej fryzury.

Chronić fryzury latem należy przede wszystkim za pomocą kosmetykówi z filtrami słonecznymi. Obecnie wiele popularnych produktów zawiera filtry UV. Najlepsze działanie mają preparaty do modelowania włosów i fryzury, ponieważ używa się ich bez spłukiwania. Warto też szukać szamponów i odżywek z filtrami. Dobrze zabezpieczają włosy kosmetyki z tzw. słonecznych linii przeznaczonych do pielęgnacji. Działają silnie regenerująco, nawilżają i reperują posłoneczne uszkodzenia.

Uwaga! Kapelusze nie zastąpią filtrów UV, choć oczywiście także chronią fryzury. Zwłaszcza jasne odbijają promienie słońca jak ekran. Nie bez znaczenia jest jednak tworzywo, z jakiego są zrobione. Plecione ze słomki przepuszczają mniej promieni niż uszyte z tkaniny, np. bawełny. Za to są bardziej porowate, a przez otworki słońce przenika bez trudu. Poza tym nie zawsze można nosić kapelusz! Np. w wodzie, gdy słońce jest najbardziej niebezpieczne lub często gdy nie chcemy zniszczyć pod nim naszej fryzury.

10:51, fryzuryzgrzywka
Link Dodaj komentarz »